PIĄTEK 09.04.2021

Utworzono dnia 09.04.2021

TEMAT : SIEJEMY I SADZIMY

JAK WIADOMO WIOSNA TO CZAS SIEWU I SADZENIA, PROSZĘ O ZASADZENIE LUB ZASIANIE JAKIEGOŚ WARZYWA , KTÓRE LUBIMY JEŚĆ.

PROSZĘ O PRZYSŁANIE ZDJĘĆ.

Co wyrośnie z nasionka, Które w ziemi śpi słodko? Czy się stanie pokrzywą Albo może stokrotką? Ma listeczki zielone Coraz wyżej i wyżej, A bialutkie korzonki Coraz niżej i niżej. Kiedy słonko zaświeci, Gdy pokropi je woda, To zobaczą wnet dzieci, Jaka jego uroda! Potem WARZYWA wyrosną Delikatne, pachnące, Będą cieszyć się wiosną, Pięknie będzie W OGRODZIE.

Jaka jest różnica znaczeniowa między „sadzić” a „siać”?

Według Słownika języka polskiego czasownik siać ma znaczenie ‘umieszczać nasiona w specjalnie przygotowanej glebie, aby wyrosły z nich rośliny’, natomiast sadzić znaczy ‘umieszczać sadzonki roślin, krzewy, drzewka itp. w odpowiednio przygotowanej ziemi, tak żeby się przyjęły i rosły’. Tak więc w świetle słownika różnica znaczeniowa między tymi wyrazami polega na tym, że sadzi się sadzonki roślin, a sieje się nasiona. Poza tym sadzenie polega zazwyczaj na wkładaniu sadzonek, cebulek itp. do dołków ziemi, a sianie – na rzucaniu nasion tak, by spadły na ziemię.

PROSZĘ OBEJRZEĆ FILM

W ZAŁĄCZNIKU DWIE KART PRACY : CZYTAMY WYRAZY JEDNOSYLABOWE ( SYLABA+ SPÓŁGŁOSKA ) POWODZENIA I ŚCISKAM NO I ŚCISKAM

ZAŁĄCZNIKI:

• Załącznik