Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Gminne Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Kłobucku

Tydzień 12-04-16.04.2021

Utworzono dnia 11.04.2021

Poniedziałek 12.04.2021 r.  

„Kwoka” – wiersz Jana Brzechwy. Poproś rodziców, aby przeczytali Ci tekst wiersza. Zwróć uwagę na zachowanie gości oraz gospodyni.

Proszę pana, pewna kwoka
Traktowała świat z wysoka

I mówiła z przekonaniem:
– Grunt – to dobre wychowanie!

Zaprosiła raz więc gości,
By nauczyć ich grzeczności.

Osioł pierwszy wszedł, lecz przy tym
W progu garnek stłukł kopytem.

Kwoka wielki krzyk podniosła:
– Widział kto takiego osła?!

Przyszła krowa. Tuż za progiem
Zbiła szybę lewym rogiem.

Kwoka, gniewna i surowa,
Zawołała: – A to krowa!

Przyszła świnia prosto z błota.
Kwoka złości się i miota:

– Co też pani tu wyczynia?
Tak nabłocić! A to świnia!

Przyszedł baran. Chciał na grzędzie
Siąść cichutko w drugim rzędzie,

Grzęda pękła. Kwoka, wściekła,
Coś o łbie baranim rzekła

I dodała: – Próżne słowa,
Takich nikt już nie wychowa,

Trudno… Wszyscy się wynoście!
No i poszli sobie goście.

Czy ta kwoka, proszę pana,
Była dobrze wychowana?

 

Po wysłuchaniu wiersza odpowiedz na pytania:

-     O jakim wydarzeniu opowiada wiersz?

-     Jak zachowywali się goście?

-     Jak zachowywała się kwoka?

-     Jak sądzisz, czy goście specjalnie zniszczyli przedmioty wymienione w treści wiersza? Jak się czuli, gdy kwoka na nich nakrzyczała i wygoniła ich z domu? Przypomnij sobie, jak nazywają się te emocje.

-     A co czuła kwoka? Nazwij również emocje, które ona mogła odczuwać w tej sytuacji.

-     Jak myślisz, kto zachował się bardziej kulturalnie – gospodyni czy goście? Dlaczego tak sądzisz? Co to znaczy „być kulturalnym”?

Kwoka i goście  zabawy pamięciowe. Narysuj na oddzielnych kartkach zwierzęta, które pojawiły się w treści wiersza lub wytnij obrazki ze zwierzętami z załącznika Zwierzeta.pdf (staraj się wycinać dokładnie po linii).

Źródła ilustracji: https://www.freepik.com/ autorstwa: macrovector (baran, koza, indyk) oraz pikisuperstar (pozostałe zwierzęta)

Następnie poproś rodziców, aby ponownie przeczytali Ci wiersz o kwoce i jej gościach. Tym razem zwróć uwagę na nazwy zwierząt. Po wysłuchaniu wiersza spróbuj ułożyć karteczki ze zwierzętami w takiej kolejności, w jakiej ich nazwy pojawiły się w tekście. Wysłuchaj ponownie historii i sprawdź, czy wybrałaś/eś właściwe zwierzęta oraz czy ich kolejność zgadza się z wierszem.

Teraz narysuj lub wytnij z naszych materiałów drugi taki sam zestaw zwierząt i daj komuś, kto razem z Tobą pobawi się w odgadywanie zwierząt (np. mamie, tacie lub rodzeństwu). Na początek wybierz trzy obrazki i połóż je w rzędzie. Gdy druga osoba zobaczy, jak je ułożyłaś/eś, zakryj swoje kartoniki. Jej zadaniem jest teraz odtworzenie Twojego układu z użyciem drugiego zestawu ilustracji. Następnie odkryj swoje obrazki i wspólnie sprawdźcie, czy zadanie zostało poprawnie wykonane. Teraz zamiana! Drugi gracz wybiera zwierzęta, a Ty próbujesz je zapamiętać. Aby utrudnić zadanie, możecie stopniowo powiększać liczbę zwierząt w rzędzie. Możecie też bawić się w inny sposób: tylko wymawiać nazwy zwierząt, cały czas zakrywając obrazki – druga osoba będzie musiała wówczas zapamiętać kolejność nazw ze słuchu (w tej wersji zabawy obrazki są tylko pomocą do zapamiętania układu dla osoby wymyślającej zadanie).

Goście-bałaganiarze – zabawa naśladowcza. Zaproś do zabawy kogoś z rodziny. Jedna osoba będzie kwoką, a druga gościem. Na początku zabawy „gość” losuje jeden z obrazków, aby dowiedzieć się, jakie zwierzę ma naśladować – zastanówcie się wspólnie, jak porusza się to zwierzę i jakie wydaje odgłosy. Następnie „kwoka” zamyka na chwilę oczy lub odwraca się. W tym czasie „gość” chodzi po pokoju, naśladując wylosowane zwierzę i przestawia różne przedmioty. (Uwaga! Niczego nie niszczymy – tylko zmieniamy ich miejsce lub położenie!) Po chwili „kwoka” odwraca się i próbuje zauważyć, jaki „bałagan” zrobiła druga osoba. Spróbujcie określić słowami, co się zmieniło, zanim odstawicie przedmiot z powrotem na miejsce. Teraz zamieńcie się rolami! (Dotychczasowa „kwoka” staje się „gościem”,  losuje inne zwierzę i zabawa zaczyna się od początku.)

Zwierzęta – zabawa językowa. Rozłóż wszystkie obrazki zwierząt na stole. Podziel ich nazwy na sylaby. Określ, jakie głoski znajdują się na początku i na końcu każdego ze słów. Czy potrafisz znaleźć cztery zwierzęta, których nazwy zaczynają się tą samą głoską? A teraz spróbuj znaleźć takie, których nazwy kończą tą samą głoską – ile ich jest? Czy potrafisz wymienić po kolei wszystkie głoski w którymś ze słów, np. ‘koń’, ‘koza’, ‘baran’?

W załączniku ze zwierzętami znajdują się także podpisy do obrazków.

 

Wytnij je, a następnie poproś dorosłego, aby dopasował podpisy do jednego kompletu, a Ty uzupełnij karteczkami drugi, zwracając uwagę na kształt liter we wzorze. Jeśli potrafisz już czytać, dopasuj je samodzielnie do właściwych ilustracji. A może spróbujesz je przepisać w polach pod właściwymi obrazkami? 

 

Zabawy muzyczne w oparciu o znane pląsy dziecięce /powtórzenie i utrwalenie/

                                                        „Nie  chce cię znać”*
                                                        „Mam chusteczkę…”*
                                                        „Dwóm tańczyć się zachciało”*

 

WTOREK

 

.

Temat zajęcia: „Zygmunt Świnuś i obiad” – wysłuchanie opowiadania czytanego przez rodzica

Zabawa taneczna „Przywitajmy się wesoło”

 https://www.youtube.com/watch?v=dvSAoxWiVT4

3. Wysłuchanie opowiadania czytanego przez rodzica

Zygmuś Świnuś był świetnym kolegą, a jednak nikt nie chciał koło niego siadać. Dlaczego? – Zgadnij, co dziś jadłem na śniadanie – powiedział Zygmuś do Miśka Miodka, który zawsze lubił posłuchać o tym, co ktoś jadł na śniadanie, obiad, a nawet kolację. – Płatki owsiane z dżemem i kakao – odparł Misiek. – Skąd wiesz? – zdziwił się Zygmuś. – Bo ciągle masz je na buzi – wyjaśnił Misiek, kręcąc głową. Przy obiedzie było jeszcze gorzej. – Krysiu, dlaczego nie siadasz koło Zygmusia? – spytała pani. – Bardzo przepraszam, ale dzisiaj nie mogę – odparła Krysia. – Mam białą bluzkę, a dziś na obiad jest barszcz. Jeśli usiądę koło Zygmusia, za chwilę będę miała białą bluzkę w czerwone kropki, a to mi zupełnie nie pasuje do mojej stylizacji. – Zygmusiu, czy nie mógłbyś zachowywać się bardziej kulturalnie? – spytała pani. – A ja się nie zachowuję? – zdziwił się Zygmuś, otwierając buzię pełną jedzenia. Był tylko jeden przypadek, gdy ktoś usiadł koło Zygmusia z własnej woli. Tuż po świętach Andżelika Baran przyszła do szkoły z bardzo nieszczęśliwą miną. Kiedy zdjęła płaszczyk, wszyscy zrozumieli, dlaczego. Andżelika miała na sobie pomarańczowy sweterek z zieloną owcą na samym środku. – To prezent od babci – wyjaśniła ponuro. – Z bardzo dobrej owczej wełny. Babcia powiedziała, że będę go nosić jeszcze przez wiele lat. – Fajna ta owca – zauważył Zygmuś, który akurat pił sok z czarnej porzeczki. – Tylko trochę zielona. Pewnie niedojrzała. I tak się zaczął śmiać, że zakrztusił się sokiem i zaczął kasłać. Sporo soku znalazło się na sweterku Andżeliki. – Zygmusiu! – zawołała pani. – Przeproś koleżankę! To było bardzo niekulturalne! – Nie szkodzi – powiedziała Andżelika, która nagle jakby się rozpogodziła. – Zupełnie nie szkodzi, proszę pani. A co będzie na obiad? A gdy się okazało, że na obiad mają być buraczki i budyń czekoladowy, Andżelika zawołała: – Zygmuś! Rezerwuję sobie miejsce obok ciebie! Od tego dnia już nigdy nie przyszła do przedszkola w sweterku z zieloną owcą. – Zygmusiu, musisz się nauczyć jeść kulturalnie – powiedziała pani. – W przeciwnym razie nikt nie będzie obok ciebie siadać. – Zygmuś na pewno się nauczy – odezwała się Sylwia Sowa. – Ale mój naukowy rozum podpowiada mi, że dobrze by było do tego czasu podawać na obiad jakieś bezbarwne potrawy. Bo inaczej wszyscy będziemy wyglądać jak zielona owca Andżeliki...

4. Rozmowa z dziećmi w oparciu o tekst utworu,

Co takiego robił Zygmuś przy stole, że nikt nie chciał obok niego siedzieć?

Skąd Misiek wiedział, co prosiaczek jadł na śniadanie?

O co pani prosiła Zygmusia?

Pamiętacie, co się wydarzyło, gdy Zygmuś pił sok i jednocześnie śmiał się?

Czy trudno jest być kulturalnym przy stole?

To bardzo ważne, by zachowywać się kulturalnie przy stole, wtedy nikomu nie dokuczymy, będziemy lubiani, a najważniejsze – nie zrobimy sobie krzywdy, np. zakrztuszając się jedzeniem podczas mówienia

. 5. Zabawa „ Pyszności na talerzu”- zabawa z piłką Rodzic rzuca do dziecka piłkę a ono wymienia swoją ulubioną potrawę, następnie dziecko odrzuca i rodzic wymienia swoją potrawę

6. Zapamiętaj, to ważne!” – 1. Najpierw jedzenie do buzi wkładam, potem ją zamykam i ładnie zjadam.

2. Gdy do buzi jedzenie wkładasz, nachyl się nad talerzem, z którego je zjadasz.

3. O tym każdy przedszkolak pamiętać musi – jem i piję w ciszy, by się nie zakrztusić.

7. „Zabawki”- ćwiczenia fonacyjno- artykulacyjne Rodzic pokazuje obrazki z zabawkami i różnymi przedmiotami lub je wymienia , dziecko naśladuje wydawane przez nie odgłosy, np. nożyczki – ciach, ciach; lalka bobas – aaaa; pociąg – ciuch, ciuch; karetka – i... o... i... o... i... o...; statek – chlup, chlup. rower – dzyń, dzyń + leżenie na plecach i naśladowanie pedałowania; samolot – szszszsz + bieg po pokoju z ramionami rozłożonymi na boki; pajac – podskoki w miejscu z naprzemiennym składaniem i rozkładaniem nóg i rąk

8. „ Zachowuję się kulturalnie „ – animacja https://www.youtube.com/watch?v=sWEm82_5HU0

 Zabawa z elementami naśladowania „ Paluszek''

- https://www.youtube.com/watch?v=ZIeTp-kVGE0

 

Znajdź rym do pasujących wyrazów

https://pisupisu.pl/przedszkole/znajdz-rym

Zabawa grafomotoryczna-pokoloruj obrazek który ci się podoba

https://eduzabawy.com/karty_pracy/grafomotoryka/wiosna/

 

 

ŚRODA -Ekokulturalni to my

1. https://www.youtube.com/watch?v=6jIaQJIaNCs&list=PLHAKYSUVjpECxBPyo9XIeM8-ja3rndgkr&index=3

Rodzice rozmawiają z dziećmi czy wiedzą co to znaczy ekologia.

 Czy po wysłuchaniu piosenki wiedzą, co to znaczy być ekokulturalnym?

O jakich zachowaniach ekokuluturalnych była mowa w piosence?

Jak wy dbacie o przyrodę?

2. „Gra w zielone”

Dzieci maszerują, podskakują bądź biegają po pokoju w zależności od rytmu podawanego przez rodzica. Podczas przerwy w akompaniamencie rodzic głośno podaje nazwę koloru, np. zielony. Dzieci muszą odszukać w sali rzecz w podanym kolorze i jej dotknąć. Zabawa powtarzana jest kilka razy. Jeżeli rodzic poda nazwę innego koloru, może być to np. kolor czarny, wówczas dzieci stają prosto w bezruchu.

3. „Liczymy korki”

Rodzic przygotowuje 9 pudełek różnej wielkości i bardzo dużo korków od butelek (lub klocków). Dzieci układają pudełka od najmniejszego do największego. Rodzic wrzuca do pierwszego pudełka z lewej strony 1 korek, następnie prosi, aby do następnego pudełka dzieci wrzuciły o jeden korek więcej. Tak samo robi z kolejnymi pudełkami. Na koniec dzieci liczą korki w każdym pudełku i dobierają kartonik z odpowiednią liczbą. Przy ostatnim pudełku rodzic demonstruje liczbę 9. Później można pobawić się w zadania: np. Ile jest korków razem w pudełku 1 i 4? itd. ale tak, żeby suma korków nie przekroczyła 9.

Liczymy drzewa”

Rodzic przygotowuje 9 liczmanów (patyczków/korków) dla dziecka. Dzieci operują, manipulują liczmanami i rozwiązują zadania.

– Ala posadziła 4 małe klony, przeszedł Jaś i też posadził 5 klonów. Ile drzew posadziły razem dzieci?

– W parku rosną 4 wierzby, dzieci z przedszkola posadziły jeszcze 3 wierzby. Ile wierzb rośnie w parku?

– W parku rosło 9 drzew iglastych. W czasie burzy złamało się 1 drzewo iglaste. Ile drzew iglastych rośnie teraz w parku?

4. „Zrob tyle, ile słyszysz” – zabawa ruchowa.

Rodzic włącza dowolną muzykę, dzieci poruszają się w jej rytmie po całym pokoju. Podczas przerwy w muzyce słuchają, ile razy rodzic klaśnie, i tyle samo razy wykonują podane ćwiczenie, np. skłony, przysiady, pajacyki, podskoki itd.

 

 

CZWARTEK - Ekologia zawsze w modzie

1. Nauka piosenki „Grzeczne słówka”

https://www.youtube.com/watch?v=Br8mcZ6J1Nw

Grzeczne słówka

sł. Agnieszka Galica, muz. Danuta i Karol Jagiełłowie

Już od taty i od mamy,

te trzy słowa dobrze znamy,

które bardzo ważne są dla wszystkich z nas.

Te magiczne słowa trzy,

pewnie znasz je także ty,

używajcie ich na co dzień, proszę was.

Ref.: Przepraszam, proszę, dziękuję,

to zwykle w życiu skutkuje,

niech dobre więc wychowanie,

na zawsze z tobą zostanie. (bis)

Ludzie dobrze wychowani,

tak mówiła nasza pani,

i to prawda, sprawdziliśmy, wierzcie mi,

te trzy słowa dobrze znają

i ich ciągle używają,

więc nie zapominaj o nich także ty.

Przestaliśmy już być mali,

więc będziemy nauczali,

jak używać tych magicznych, pięknych słów.

Aby świat był dużo lepszy,

ludzie stali się grzeczniejsi,

by obyczaj ten zagościł u nas znów.

Dzieci razem z rodzicem recytują słowa zwrotek i refrenu piosenki, wyklaskują i rytmicznie wymawiają słowa pierwszej i kolejnych zwrotek i refrenu. Samodzielnie śpiewają piosenkę

2. Ekologiczne instrumenty

Wykonajcie jakiś instrument z tego, co macie w domu. Liczę na Waszą kreatywność! 

    

 

PIĄTEKPrzedszkolna wystawa

1. Na podsumowanie tygodnia, zorganizujcie w domu wystawę prac z dwóch tygodni o kulturze. Dzieci niech zadbają, aby wszystkie eksponaty były dobrze widoczne. Mogą z pomocą rodziców wykonać podpisy prac oraz zaproszenia na wystawę dla reszty rodziny.

2. Owocowe szaszłyki.

Dzieci samodzielnie przygotowują poczęstunek dla siebie i zaproszonych gości. Rodzice przypominają o poprawnym przygotowaniu stanowiska pracy, umyciu rąk i owoców przed rozpoczęciem pracy.

3. Dzieci wykonują kartę pracy nr 1 i 6 (oczywiście mogą resztę również)

https://panimonia.pl/wp-content/uploads/2020/04/eko-karty-pracy.pdf

4. Zestaw ćwiczeń

– „Wałki” – ćwiczenia mięśni grzbietu – przetoczenie się z leżenia tyłem do leżenia przodem.

Dzieci leżą na brzuchu, opierają brodę na dłoniach, w dłoniach trzymają szarfę. Lekko unoszą

tułowie i powoli prostują ramiona i wyciągają się w górę.

– „Kulawy lisek” – czworakowanie. Dzieci składają szarfę i wkładają ją pod kolano. Przemieszczają się na rękach i podskakują na jednej nodze. Na sygnał podnoszą szarfę do góry – zmieniają nogę.

Dodatkowo, oprócz zaproponowanych aktywności, zachęcam do codziennej porcji ruchu – na świeżym powietrzu lub w domu, np. wykonując ćwiczenia z poniższego nagrania:

https://www.youtube.com/watch?v=yPHeSAx9QCc&list=PLHAKYSUVjpEDUhVP64bO35P8EWpU-hEHR&index=3

Karty pracy do wykonania w tym tygodniu:

https://www.przedszkola.edu.pl/kolorowanka-liczba-9.html

https://logopomoce.pl/userdata/public/gfx/0444731f2bc067616167b2528c41f09c.jpg

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.